Auhinna laud E 01.10.23

 30.09-01.10.2023 toimus eesti tõugu hobuste suursündmus - üleriigilised noorhobuste jõudluskatsed.

Päev sai alguse tiitli "AASTA TÄKK 2023” välja kuulutamisega. 
Tähelepanu kõigile hobusearmastajatele! Aasta täku tiitli võitis takistussõidu ponide edetabeli särav täht VERMUT II 896 E i.Vend Voitka 738 E, e.Aida 4160 E, ei.Aku 684 E, aretaja Kristi Raudsepp ja omanik Evi Leppik. Vermut II on käinud eesti tõugu hobuseid esindamas Leedus, Soomes ja Norras, Kusjuures just Norras Drammenis toimunud Baltic Cup  võistlustelt toodi koju 8 koht, Vermut II ja Heidi aeg oli selle sõidu kiireim, kuid kahjuks tuli üks latt maha, mille tulemusena jäi nende tulemuseks 8. koht. 
Julgelt saame väita, et meie oma põline tõug suudab silmad ette teha ka euroopa parimatele verelistele ponidele. 
Loodame, et Vermut II annab ka oma panuse eesti tõugu hobuste geneetilisse mitmekesisusse.

Suur tänu Vermut II omanikule Evi Leppik’ule, kes on võimaldanud Vermut II spordis oma võimeid tõestada. Suur tänu ka Heidi Murelile ja tema perele, kes on Vermut II sellisele tasemele viinud, et saame juba rahvusvahelistel võistlustel pöidlad peos kaasa elada! 
Muide peagi saame Vermut II ja Heidi Murelile kaasa elada Soome Horse Showl! 

Aaasta täkk 2023 Vermut II 2 Aasta täkk 2023 Vermut II Vermut II ja Heidi Drammenis 2023
     

 Üleriigilistel jõudluskatsetel osales kokku 19 parimat eesti tõugu hobust, kes kõik kuuluvad eesti tõugu hobusteoriginaaltõuraamatusse. Nendest 13 olid täkud ja 6 märad, kes esindasid eesti tõugu hobuste mitmekülgsust ja kvaliteeti. Rõõm oli näha, et väga palju oli häid potentsiaalseid sugutäkke,  ning väga ühtlase ja hea tõutüübiga märasid. 

Parim eesti tõugu noortäkk on tänavu ARLIK i.Arell 822 E, e.Tella 4522 E, ei.Tommi 698 E, keda esitles Sandra Soomre. Arlik sõitis kohale Saaremaalt, tema aretaja ja omanik on Laine Sünter. 

Arlikul on väga hästi väljakujunenud täkutüüp ja ka kehaehituselt on väljakujunenud, tugevama kehaehitusega ja hea lihastusega. Väga hea ülajoon ja väga head tugevad ja kuivad jalad. Head elastsed  allüürid ja hea hüpe, ning tõestas teisel päeval, et suudab ka kiirelt kohaneda. Arliku ema Tella 4522 E on saanud 2016.a. “Parim eesti tõugu noormära” tiitli. 

Arlik 2023 Arlik 2023 2 Arlik 2023 3
     

 Vanemate täkkude arvestuses valiti parimaks täkk ROSS 878 E, i.Rosett 600 E, e.Arabella 3627 E, ei.Aabram 559 E, keda esitles Margit Kallas. Ka Ross sõitis kohale Saaremaalt, tema aretaja on Leppkolga talu ja omanik Heino Kallas.

Ross on väga hea tõutüübiga ja täkutüüp hästi väljendunud. Väga tasakaalukas ja heade seesmiste omadustega. Vaatamata oma eale (18.a.) liikumiselt elastne ja avar. Väga hea sammuga hobune, samm elastne ja läbi keha. Traav natuke nõrgem kui samm, galopp väga hea ja jõuline. Hüppestiil väga hea, hüpe elastne ja töötab läbi selja.  

Ross 2023 2 Ross 2023 Ross 2023 3
     

 3.a. noormärade kategoorias võitis tiitli parim eesti tõugu noormära ADA i.Aksel 722 E, e. Elke 3978 E, ei.Elkar 598 E, keda esitles Karin Peks. Ada aretaja ja omanik on SA Eesti Maaelumuuseumid. 

Ada on väga hea tõutüübiga, kolme aastase kohta natuke üle toitumuses. Hea kehaehitus ja head kuivad jalad.  Väga hea samm ja traav, galopp veidike raske, hea hüpe ja väga hea üldmulje. 

Ada 2023 Ada 2023 2 Ada 2023 3
     

 “Publiku  lemmik” tiitliga pärjati eesti tõugu täkk TAIBU i.Torvald 906 E, e.Andorra 4147 E, ei.Aku 684 E, keda esitlesid Raili ja Boris Razumov,  aretaja ja omanik Lasna Talu. 

Taibu 2023 Taibu 2023 2

Taibu 2023 3

     
Keidy Udalov ja Ats

 “Parim esitleja” tiitel läks Pärnumaale Lepplaane talli Keidy Udalovile, kellel on aastate pikkune kogemus noorhobuste õpetamisel ning kes ei jää hätta ka temperamentsete noorhobuste esitlemisel. 

 

Üleriigilised jõudluskatsed demonstreerivad eesti tõugu hobuste suurepärast kvaliteeti ja mitmekesisust. Selle aasta finaali tegi erakordseks see, et kõik osalevad täkud pärinesid erinevatest isadest. See mitmekesisus rõhutab eesti tõugu hobuste geneetilist rikkust ja näitab nende tugevat päritolu.

Tänaseks võime kindlalt öelda, et kahepäevane üritus on ennast igati õigustanud. Hobused näitasid teisel päeval märkimisväärselt paremaid tulemusi nii liikumiselt kui ka seesmiste omaduste poolest, demonstreerides oma võimekust, õppimisvõimet ja vastupidavust.

Laupäeva õhtul toimus aretajate õhtusöök, kus meenutati vanu aegu ja vaadati positiivselt tulevikku.  Selline õhkkond on kahtlemata edasiviiv jõud ning ei ole kahtlustki, oleme õigel teel!

Loomulikult toimus õhtul ka traditsiooniline viktoriin, mille küsimused keskendusid eesti tõugu hobustele. See oli suurepärane võimalus testida osalejate teadmisi ja tõsta esile eesti tõugu hobuste olulisust ja pärandit. 

Suur aitäh korraldusmeeskonnale – Rael Säkk, Sibelle Teeääre, Mati Särev, Kaarel Teeääre, Margit Kallas, Tene Väli, Raili Razumov, Katrin Kask, Ange Etti, Merilin Meri, Siiri Lohu ja Hans-Kristjan Kallaste! Teie pühendumus ja vaev on teinud võimalikuks selle imelise sündmuse, kus eesti tõugu hobused saavad särada ja esitleda oma seesmisi omadusi ja võimeid. Teie töö aitab edendada eesti tõugu hobuseid ning teha finaalist ürituse, mida kogukond ootab igal aastal suure põnevusega.

Samuti suur aitäh hindamiskomisjoni liikmetele - Andres Kallaste, Mirje Särev, Taimi Usin, Liina Lasn, Key Kunman ja Madis Noor! Teie professionaalsus on taganud õiglase ja hoolika hindamise, aidates kirjeldada parimaid eesti tõugu hobuseid. Teie panus on olnud hindamatu selle aasta üleriigiliste jõudluskatsete õnnestumiseks.

Loomulikult soovime tänada ka veterinaararsti Aili Ruul suurepärase töö eest, kes teostas veterinaarkontrolli. Tema pühendumus ja professionaalsus on olnud hindamatu osa selle aasta finaali sujuvast toimumisest.

Suur, suur aitäh meie armsale forograafile Sirli Kahar'ile kelle suurepärased fotod leiate aadressilt: 

https://sirlikaharphotography.passgallery.com/-eestituguhobusteleriigilisedjudluskatsed2023/gallery

Sügav kummardus ja siiras tänu kõikidele aretajatele, hobuste omanikele ja esitlejatele, teie panus hobuste kasvatamisel ja ettevalmistamisel on olnud märkimisväärne. 

Aitäh võõrustamast Tori Hobusekasvandus ja SA Eesti Maaelumuuseumid, tunneme ennast teie juures koduselt. 

Erilised tänusõnad tahaksime öelda Klaara-Manni Puhkemajale ja perenaisele Kadi Ruumetile, teie abivalmidus, maitsvad toidud ja kodune õhkkond muusid meie koosviibimise meeldejäävaks. 

Need kaks suurepärast päeva tõid esile hästi ettevalmistatud hobused kes olid kahtlemata meie ürituse edu võtmeks. Erilise võlu lisas sellele sündmusele suurepärane ilm ning kõrgtasemel  korraldus tagas ürituse suurepärase sujuvuse ja professionaalse kulgemise. 

IMG 6239